Egy bloggertársam írt egy cikket, még júniusban, de azóta is kering a neten. A cikk címe "Egy elrontott generáció". A cikkben szó esik a fiatalok moráljáról, és arról hogy ezek a mai fiatalok milyen lusták, nem akarnak dolgozni, tanulni, nem vállalják a következményeket a tetteikért, és még nevetetlenek is, ráadásként még egoisták is egy kicsit.
Ez a cikk egy általánosító, féligazságokkal sem rendelkező kirohanás. Ezt nem szeretném cikknek nevezni. De meg is magyarázom hogy miért nem. Ahhoz hogy az ember egy ilyen szintű cikket tudjon összehozni, nagyon idegesnek kell lenni. Észérvek sajnos nincsenek a cikkben, csak annyit bír ismételgetni, hogy azt szeretnék hogy körülöttük forogjon a virág, nem dolgoznak, nem csinálnak semmit, az anyjuk tartja el őket, drogoznak, stb stb.
Óra hosszát tudnám sorolni még, hogy hogyan akarja a teljes Y és Z generációt lejáratni, de elég lesz ennyi. 15 éves vagyok, pontosan tudom, hogy milyen az én generációm, és szeretnék megnyugtatni mindenkit, NEM olyan mint aminek a cikk lefesti. Azt sajnos el kell ismernem, hogy vannak olyan emberek, akik olyanok mint a cikkben leírtak, csak a cikkíró az arányra hivatkozik, pedig köztudott hogy az ilyen, "elrontott fiatalok" kisebb arányban találhatók meg mint az Y, mint a Z generációban.
A cikk kijelenti, hogy a fiatalok nem akarnak tanulni, sem dolgozni. Nos kezdjük a tanulással. A Független Diákparlament, majd a Diákvagyok mozgalom szervezésében valóra vált tüntetésekre tetszenek emlékezni? Amikor több ezer fiatal volt kint, és nem azért tüntettek, hogy "jaaj legyen minden jó", hanem észérvekkel, javaslatokkal, pontokkal álltak az EMMI elé. A borzasztó oktatási rendszerből vezethető le a rossz morál. Általános iskolásként van 30 órám egy héten, amit az oktatásra kell szánnom, egy gimnazistának több munkaórája van mint egy felnőttnek, és ez nem egy kirívó eset, ez az általánosság.
Nos folytassuk a munkával. Egy dolgozó embernek nagyon sok felelőssége van, látom ezt akár a saját hozzátartózóimon, alig van idő pihenni, folyamatosan rohanni, 8 óra, 12 óra, nincs szabadság, van kötelező túlóra. Egy 18-19 éves fiatalnak szerintem még tanulnia kéne, mint azonnal elrohannia fejvesztve dolgozni. Inkább legyen belőle egy jó mérnök, vagy egy nagyszerű jogász, minthogy a középiskolát befejezve azonnal rohanjon az első gyárba, minimálbérét dolgozni.
Természetesen a cikk megemlíti a fiatalok, és a virtuális világ kapcsolatát. A világ fejlődik, ezt el kell fogadni. Viszont azt felháborítónak tartom, hogy a cikk egyszerűen kijelenti, hogy a fiatalok nem látják maguk körül a többi embert, csak a virtuális világgal foglalkoznak. Ez nem így van. Ez egyszerűen csak egy túlkapás a cikkíró által.
A cikk hozzáteszi, hogy a fiatalok lelkileg gyengék, és a kritikát sem viselik el. Dehogynem! A saját kommentszekciómban is nagyon sokan szoktak engem kritizálni (igen, el szoktam olvasni a kommenteket), és mégis itt vagyok. Általánosítás, általánosítás hátán, ez a gond ezzel a cikknek nevezett rage-gel.
Csak hogy boldogan feküdhessek aludni, a cikk még azt is hozzáteszi, hogy a fiatalok ingyenélők ,és azt várják hogy szüleik tartsák el őket egész életükben. Na jó, ez pedig már tényleg egy vicc. A nagybetűs életet beindítani nem csak úgy megy, a költözés is egy olyan dolog, ami attól függ hogy tanul-e még a gyerek, van-e már munkája, van-e pénze kifizetni egy albérletet stb stb. Ez nem csak úgy megy, hogy amint valaki betölti a 18-at összepakol és elmegy otthonról. Sőt,ha az ember egy kezdő dolgozó, kap 150 nettót, abból hogyan béreljen egy lakást, mondjuk Budapesten?
Összefoglalva, a cikk egy általánosító túlkapás, amely ugyan nagyon szép korképet fest a generációm maximum 15%-ról, a maradék 85%-ot ledegradálja a maradék szintjére.