A magyarországi 13,3 százalékos inaktivitási ráta viszont hatalmas, ennél a vizsgált európai államok közül egyedül csak az olasz adat a magasabb (ez 15,3 százalék).
Forrás:Pénzcentrum
Rendszeresen olvasom a Pénzcentrum oldalát, hisz egy olyan szakmát tudnak elképesztően egyszerűen elmagyarázni, mint a pénzügy. Viszont a November 8.án kiadott cikkükben találtam olyan dolgokat, amelyek teljes mértékben el vannak túlozva.
Felmerülhet a teljesen jogos kérdés? Semmirekellő a mai fiatalság? Lusták, és nem akarnak dolgozni? Azt várják hogy a szüleik fogják őket eltartani életük során? A képlet nem ennyire egyszerű. Természetesen, vannak semmirekellő fiatalok, akik azt várják hogy a szüleik fogják őt eltartani egész életében! De az egész fiatalságról így írni, az inaktivitási ráta miatt, egyszerűen csak általánosító, és értelmetlen.
Mert az inaktivitási ráta ugyan 13,3%, de ez nem azt jelenti hogy ez a 13,3%-ot teljes mértékben hidegen hagy minden ami a munkával vagy az iskolával kapcsolatos, egyszerűen csak nem szeretnének egy ilyen országban dolgozni/tanulni. Na és hogy miért? A válasz a pénzügyekben rejlik.
Még mielőtt nagyon belemennék a pénzügyi részébe a dolognak, először szeretnék írni egy picit az oktatással kapcsolatos részéről a képletnek. Az oktatás jelenlegi minőségét rengetegszer kritizáltam írásaimban, szerintem teljesen jogosan, az egyik ilyen hiba volt a 18 éves korról 16 éves korra lecsökkentett tankötelezettség. Na és hogy mi köze van ennek az inaktivitási rátához?
Rengeteg olyan ember van, aki 16 évesen otthagyja az iskolát, mert esetleg nem tudja finanszírozni a tankönyvek árán, vagy esetleg elbocsájtják őket az iskolájukból, ők kikerülnek az iskolából 0 tapasztalattal, egy csekket nem tudnak kitölteni, egy adóbevallást nem tudnak megcsinálni, de azért helyezkedjenek el meg dolgozzanak azonnal. Na persze!
Az oktatás egyik pontjának kéne lennie a következő:"Senkit sem hagyunk az út szélén", ezt szerintem úgy lehetne megoldani, ha sokkal több életre nevelő dolgot tanítanának az iskolákban, és a zöngésség szerinti részleges hasonulás lenne a fontos, hanem mondjuk egy értőolvasás, vagy egy olyan matematikai tudás, amely hasznos az életben.
Rátérve a pénzügyi vonalra, találós kérdés, mennyit keres egy kezdő tanár? Segítek, bértábla alapján 120 ezer forint középfokkal, egy mesterképzéssel már lehet kapni akár 177 ezer forintot is. Remélem minden olvasó tudja, vagy tapasztalta (sajnos én még nem), de az albérletárak az egekben vannak évek óta, szóval a 177 ezer forintból éppen hogy csak lehet bérelni egy albérletet, saját lakásról szó se eshet!
És pontosan ezért óriási az inaktivitási ráta Európán belül. Elérték azt, hogy az embereket semmi ne motiválja hogy tanuljanak/dolgozzanak. És utána le lehet szűrni, hogy "Jajj de elpuhult ez a mai fiatalság", nem erről van szó, egyszerűen csak nem akarnak úgy dolgozni, hogy közben tudják hogy mindig kérdéses lesz a megélhetésük, szó szerint hónapról hónapra kell élniük.
Véleményem szerint a fiatalság nem semmirekellő, nem lusta, és nem az aminek a Pénzcentrum eme cikke beállítja. A fiatalság nem szeretne hónapról hónapra élni, ezért inkább élnek a szüleikkel, mert az biztos pont az életükben.